Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

< Wróć do listy wyszukanych tras

Śladem militariów w Dolinie Bystrzycy

Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, MTB, Trekking
Czas 4 h
Dystans 59,4 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Tak
Nawierzchnia Asfalt 90%, Piach 2%, Kamienie 8%
Co oznaczają parametry trasy?

Opis trasy

Autor trasy

Gmina Miasto Świdnica

Sama Świdnica oraz wsie wokół niej są wyjątkowo piękne i pełne atrakcji turystycznych. Warto poznać te okolice z perspektywy dwóch kółek, wybierając jedną z kilku tras rowerowych. Dzisiejsza propozycja jest naprawdę godna uwagi!

Droga do Modliszowa, zdjęcie należące do Gminy Miasta ŚwidnicaDroga do Modliszowa, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

 

Startujemy ze Świdnicy, a dokładnie obok Zalewu Witoszówka. Miejsce to będzie zarazem końcem wycieczki, więc spacer brzegiem można odłożyć na później, by nieco odpocząć, zrelaksować się i podziwiać piękne widoki. Przy okazji warto zrobić kilka zdjęć.

Nie pozostaje nam nic innego, jak wsiąść na siodełko i kierować się w stronę Witoszowa Dolnego w towarzystwie urokliwej Witoszówki. Dobra, asfaltowa droga została poprowadzona do samej wsi, więc przejechanie tych kilku kilometrów powinno pójść sprawnie. Pierwszy przystanek możemy zrobić przy Muzeum Broni i Militariów. Większość eksponatów widać z ulicy, więc pauza nie jest koniecznością (jeżeli ktoś bardzo nie chce). Po dotarciu do Witoszowa Dolnego, musimy odbić w lewo na skrzyżowaniu i jechać cały czas prosto. Około 2-kilometrowa, asfaltowa droga została poprowadzona pomiędzy polami, więc poczujemy prawdziwie sielski klimat – zwłaszcza latem będzie tutaj magicznie. Kiedy dotrzemy do ronda, zachowajmy ostrożność, ponieważ wokół niego może panować większy ruch samochodowy. Nas interesuje kierunek na wprost, aby dostać się do Burkatowa. Z tego miejsca mamy do przejechania niecałe 3 kilometry, znów w otoczeniu pól, łąk i drzew, co dodatkowo relaksuje.

Kobieta stojące na rowerze na drodze do Bystrzycy Górnej.Ścieżka rowerowa w stronę Bystrzycy Górnej, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

 

Kiedy wjedziemy do wsi, obieramy kierunek na południe – w stronę Bystrzycy Górnej i Lubachowa. Po drodze warto zwiedzić XIX-wieczną, wiszącą kładkę dla pieszych, oraz początek Questu ,,Tajemnice Śląskiej Doliny”. Kawałek dalej będzie kładka nad Bystrzycą. Za Lubachowem jest rozwidlenie, na którym musimy skręcić w prawo (droga na Zagórze Śląskie).

Od tego momentu zacznie się prawdziwie górski klimat z ładnymi widokami na rozciągające się w oddali wzniesienia. Poczujemy, że zaczynamy pedałować stopniowo pod górę, ale prawdziwe podjazdy dopiero przed nami. Jadąc cały czas dobrą, asfaltową drogą rozkoszujmy się przyrodą i terenami niezajętymi przez człowieka. Momentami będzie dziko – to przez porastające z lewej i prawej strony drzewa oraz krzewy, które dobrze czują się w tych miejscach.

Ciężej zrobi się za Jugowicami, z uwagi nie tylko na większe wzniesienie, ale również kończący się asfalt pod kołami, dlatego przystanek na zebranie sił jest jak najbardziej uzasadniony. Warto zrobić go przy Ruinach Koszarów SS lub przed wjazdem do Parku Krajobrazowego Gór Sowich. Kiedy poczujemy, że jesteśmy gotowi, pora kontynuować podróż. Leśna droga, poprowadzona stopniowo w górę będzie towarzyszyć nam przez około 5 kilometrów. Na szczęście nie obfituje ona w tzw. góry i doliny, dlatego jedzie się całkiem przyjemnie.

Kompleks Riese, zdjęcie należące do Gminy Miasta ŚwidnicaKompleks Riese, zdjęcie należące do Gminy Miasta Świdnica

 

Mimo iż dystans nie jest długi, to jest dość wyczerpujący, stąd niektórym może dać się mocno we znaki. Na szczęście lepsza droga pojawi się po minięciu Podziemnego Miasta Osówka. Stamtąd musimy dostać się do wsi Sierpnica i wąską, asfaltową drogą kontynuować swoją podróż już w kierunku Świdnicy.

Kolejną okazją do sprawdzenia swoich sił i naszej kondycji będzie ponad 3-kilometrowy odcinek prowadzący do miło brzmiącej wsi Rzeczka. Wjedziemy na lekki szczyt, znajdziemy się prawie 800 m n.p.m., ale tylko gdzieniegdzie dostrzeżemy rozciągający się w oddali krajobraz, wyłaniający się spośród drzew. To właśnie one staną się głównymi towarzyszami tego fragmentu, dając latem sporo cienia. Pod kołami nadal będzie znajdować się asfalt, dlatego na poczet trudności w tym przypadku należy wpisać dość ciężki i męczący podjazd. Potem zrobi się już lżej.

Obieramy kierunek na północ, jadąc cały czas jezdnią. Wjeżdżamy do wsi Rzeczka, Walim, Młyńska, aż znajdziemy się przy Jeziorze Bystrzyckim. Czeka nas jazda wzdłuż niego i podziwianie wspaniałych widoków. To też dobry moment na odpoczynek – zasłużyliśmy na niego!

Przed Lubachowem wjedziemy na dobrze znaną nam już drogę – jechaliśmy już nią na samym początku. Dla odmiany za Burkatowem odbijemy w prawo w kierunku miejscowości Bystrzyca Dolna, z której do Świdnicy są już dwa kroki.


Dojazd do trasy

Trasa zaczyna się obok zalewu Witoszówka, obok dworca PKP. Możesz tutaj dojechać samochodem i zostawić go na parkingu.

Atrakcje na trasie

 • Kompleks Riese – został wybudowany w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. To jedno z największych przedsięwzięć militarnych III Rzeszy, które obecnie budzi zainteresowanie wśród poszukiwaczy przygód oraz badaczy historii.
 • Muzeum Broni i Militariów – otwarto je w 1999 roku w Świdnicy. Można w nim obecnie zobaczyć ponad 2000 eksponatów, a kolekcja przez cały czas się rozrasta. Najciekawsze z nich to: Czołg T-72, samoloty: MIG-21, SU 22, Iskra, działo samobieżne tzw. „Goździk”. W zbiorach znalazły się również broń strzelecka krótka i długa, karabiny, broń automatyczna, przeciwpancerna, kilkanaście transporterów, lekkich i opancerzonych i ponad 20 armat.
 • Podziemne Miasto Osówka – obiekt budowany przez III Rzeszę Niemiecką w latach 1943-45. Obejmuje prawie 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników. Hipotez na temat celu wybudowania tego miejsca jest bardzo dużo. Jedni wiążą je z bombą atomową, a inni stawiają na złoty pociąg. Na pewno z samej ciekawości, warto tutaj zajrzeć.
 • Ruiny kompleksu Osówka – to atrakcja dla tych, którzy lubią zwiedzać pozostałości po zabytkach. W zależności od obiektu, można zobaczyć na przykład studzienkę z niemieckimi napisami, fundamenty, zbiornik wody (budynek bez okien i drzwi). Najbardziej okazałe są „Kasyno” i „Siłownia”. Ten ostatni kompleks mógł być kiedyś biurowcem. Natomiast ten pierwszy podobno krył reaktor atomowy.
 • Zamek Grodno – położony w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m. Ma już ponad 700 lat. Najpierw był związany z Piastami Śląskimi. Następnie przemienił się w renesansową rezydencję. Ocalały średniowieczne mury oraz niektóre pomieszczenia z czasów renesansu. Obok zamku znajduje się Karczma Rycerska.
 • Akwarium – Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego – ośrodek edukacji ekologicznej nad jeziorem Bystrzyckim. Zaciekawienie budzi sama bryła budynku.
 • Przystań „Słoneczna” – to miejsce plażowania, które w 2014 roku przeszło gruntowną renowację. Przyciąga zarówno turystów, jak i osoby mieszkające w okolicy. Idealny punkt na zrobienie sobie odpoczynku.
 • Jezioro Bystrzyckie – sztuczny zbiornik wodny powstały w 1917 roku wśród wzniesień Gór Sowich. Piękno krajobrazów sprawia, że przyjeżdżają tutaj osoby z różnych części Polski – aby posiedzieć na brzegu, popływać, wynająć kajak lub rower wodny. Przy okazji warto zatrzymać się tutaj na noc lub zjeść coś pysznego w restauracji.
 • Zalew Witoszówka – świetnie miejsce do łowienia ryb lub do spacerowania.
 • Zapora na Bystrzycy – tworzy Jezioro Bystrzyckie od 1917. Zapora zrobiona z kamieni o długości 230 m, szerokości 29 m, wysokości 44 m.
 • Przygoda „Tajemnice Śląskiej Doliny” – na tej trasie możesz zobaczyć ciekawe miejsca w Lubachowie i okolicy związane z rzeką Bystrzycą.
 • Pałac Bystrzyca Dolna – zespół pałacowo-parkowy, prawdopodobnie wzniesiony w XVI wieku. W 1870 roku nastąpiła przebudowa obiektu, a w 1900 roku dobudowano do niego werandę. Otacza go wspaniały park z ponad 200-letnimi dębami. Na jego terenie znajduje się trójskrzydłowy folwark z poł. XIX w., w nim m. in. stodoła z bramą przejazdową, nakryta łamanym dachem z powiekami. Pałac możesz zobaczyć jedynie z zewnątrz, ponieważ jest własnością prywatną.

Noclegi lub miejsca postojowe

Jeżeli nic nieprzewidzianego nie przydarzy się po drodze, to raczej nie będziemy musieli szukać miejsca do przenocowania. Jednak, gdy zechcemy przedłużyć sobie wycieczkę, to dobrym punktem noclegowym będzie Chata pod Sztolnią. Podają w niej pyszne śniadania i obiady. Jest tutaj kominek i sauna.

Kolejne miejsca, aby zostać na noc są nad samym Jeziorem Bystrzyckim. Najbardziej ekskluzywnym jest Fregata, czyli pensjonat z restauracją na wodzie. Ceny są wysokie, ale czego się nie robi dla takiego widoku? Wokół Jeziora Bystrzyckiego są umiejscowione jeszcze Apartament Mawi, FALA Domki do wynajęcia, Hotel & Restauracja Maria Antonina. W mniejszych miejscowościach na trasie z pewnością znajdziesz również pokoje do wynajęcia w o wiele niższych cenach.

W dalszej odległości od Jeziora Bystrzyckiego jest Pałac Jugowice. Mieści się w budynku dawnego domu myśliwskiego z XIX wieku, dwa kilometry od Zamku Grodno. Obiekt składa się z 7 drewnianych domków, w których są 4 sauny, bar serwujący zdrowe specjały i strefa relaksacyjna. Nic, tylko wypoczywać!

Gdzie zjeść

Na pewno Fregata nad Jeziorem Bystrzyckim jest numerem 1 w okolicy. Serwuje zupy, makarony lub pyszne desery. Restauracja ,,wygrywa” lokalizacją z widokiem na zbiornik wodny, dlatego nawet wysokie ceny nie odstraszają turystów.

Hotel & Restauracja Maria Antonina to miejsce dla wielbicieli domowej kuchni. Zjesz tutaj zarówno świetnego schabowego, jak i pizzę.

Wokół samego Jeziora Bystrzyckiego nie brakuje punktów gastronomicznych z lodami i goframi, w szczególności w sezonie letnim.

Następnym, ciekawym miejscem jest Karczma Rycerska na Zamku Grodno. Restauracja podaje dania, którymi najadłby się niejeden zbłąkany wojownik – w karcie mamy wiele potraw mięsnych, kalorycznych, ale za to świetnych w smaku.

Wyjątkowym obiektem na trasie jest również Zajazd Hubert. Hotelarstwo Gastronomia i Piekarnictwo Jerzy Myśliński. Właściciel uprawia ekologiczny ogródek, będący atrakcją dla odwiedzających. W karcie dań znajdziesz smaczne, domowe jedzenie. Warto spróbować na przykład gulaszu wołowego, czy barszczu czerwonego w uszkami.

Dobrze wiedzieć

Skomplikowana trasa w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi nigdy nie jest dobrym pomysłem, dlatego wybierz się w taką podróż wiosną, latem lub wczesną jesienią. Wtedy nie będzie ryzyka, że część trasy przysypie śnieg lub będzie ślisko. Deszczowa aura również może przysporzyć wiele problemów.

Na trasie są mniejsze sklepy spożywcze i supermarkety, które dzielą naprawdę duże odległości. Warto więc do plecaka lub sakw spakować prowiant i zadbać o nawodnienie.

Praktyczne wskazówki

Koniecznie zabierz ze sobą podstawowy zestaw do naprawy roweru i odpowiednie ubranie rowerowe, adekwatne do pogody oraz pory roku. Przyda się również nawigacja i powerbank.

Jeżeli zdecydujesz się jechać tą trasą, pamiętaj by sprawdzić takie zmienne jak aktualne warunki pogodowe, drogi zamknięte z powodu remontów, zmiany w ruchu. Opisana trasa jest tylko inspiracją i może być podstawą do planowania wyjazdu, gdy zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności po stronie planującego. CentrumRowerowe.pl oraz twórcy tras nie są w żaden sposób odpowiedzialni za uszczerbki na zdrowiu i mieniu, powstałe podczas pokonywania danej trasy rowerowej.

Podobne trasy w regionie

Pasmo Rowerowe Olbrzymy – single track u podnóża Karkonoszy
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 5 h
Dystans 61,3 km
Poziom trudności Trudna
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 65%, Szuter 35%
Co oznaczają parametry trasy?
Single track Kudowa-Zdrój
Region Dolny Śląsk
Typ roweru MTB
Czas 2 h
Dystans 13,2 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Szuter 100%
Co oznaczają parametry trasy?
Eurovelo 9 z Wrocławia do Świdnicy, czyli Bursztynowym Szlakiem na dwóch kółkach
Region Dolny Śląsk
Typ roweru Cross, Gravel, Szosa, Trekking
Czas 1 dzień
Dystans 74 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Tak
Rodzaj trasy Szlak
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 92%, Szuter 2%, Bruk 6%
Co oznaczają parametry trasy?
Wielki maraton ze Szczecina do Rudnej Wielkiej
Region Pomorze Zachodnie, Dolny Śląsk, Lubuskie, Opolskie, Podkarpacie, Śląsk, Świętokrzyskie
Typ roweru Cross, Trekking
Czas 9 dni
Dystans 1050 km
Poziom trudności Łatwa
Trasa familijna Nie
Rodzaj trasy Trasa
Pętla Nie
Nawierzchnia Asfalt 60%, Piach 10%, Szuter 30%
Co oznaczają parametry trasy?