Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jaki rower będzie dobry do jazdy z dzieckiem w foteliku?

Data aktualizacji: 24-04-2024

Zanim dziecko wskoczy na swój rowerek, warto posadzić pociechę na foteliku umieszczonym za lub przed rodzicem. Podróż w roli pasażera, która pozwoli poznawać świat i powoli wczuwać się w rolę rowerzysty, jest bezpieczna dla maluchów w wieku od 6 miesięcy do 4 lat. Jaki rower wybrać do tego celu? Dużo zależy od maksymalnego obciążenia ramy, od którego nie może być wyższa łączna masa opiekuna, szkraba i tzw. dwóch kółek. Oczywiście liczą się też inne aspekty – np. kształt kierownicy czy materiał ramy. Odpowiednio wybrany rower do wożenia dzieci z pewnością przyniesie wiele radości ze wspólnych wycieczek. 

Rowerzystka jedzie rowerem z dwoma dziećmi w fotelikach.Foteliki z przodu i z tyłu? Dla wprawnej rowerzystki jazda z dwoma dziećmi to nic trudnego!

Jakich cech szukać w rowerze do jazdy z dzieckiem w foteliku?

Bagażnik

Fabrycznie zamontowany, a najlepiej scalony z ramą.

Rama

Niski przekrok, aluminium lub stal.

Kierownica

Prosta.

Opony

Szerokie i z bieżnikiem (lepsza przyczepność).

Nóżka

Fabrycznie montowana lub przewidziany montaż.

Widelec

Amortyzowany.

Silnik elektryczny

Przydatny, ale niekonieczny.

Stery

Klasyczne (nie a-head), jeśli fotelik ma być montowany z przodu.

Rower damski z fotelikiem dla dziecka

Pierwszą propozycję stanowi rower damski z fotelikiem dla dziecka. Popularna damka, określana też jako model holenderski, jest przeznaczona do miasta, o czym świadczy m.in. geometria nastawiona na komfort. Obniżona górna rura bardzo się przyda podczas jazdy z maluchem – nie możesz przecież wskoczyć na siodełko, ryzykując uderzenie dziecka nogą. Rama z niskim przekrokiem pozwala swobodnie przekładać stopę na drugą stronę konstrukcji. Niezwykle istotne jest to, że przygotowując do jazdy rower miejski z fotelikiem dla dziecka z przodu lub tyłu, raczej nie trzeba martwić się o bagażnik czy nóżkę – są fabrycznie montowane do ramy.

Warto dodać, że przednie siedziska dziecięce dedykowane są praktycznie tylko tzw. rowerom holenderskim. Wszystko ze względu na stosowane w bardziej sportowych modelach stery a-head, które często utrudniają montaż – brakuje miejsca na mocowanie. Producenci fotelików rowerowych dla dzieci czasem jednak dodają do zestawu przejściówkę, czyli adapter, który zwiększa uniwersalność akcesorium.

Mężczyzna jedzie rowerem miejskim z dzieckiem w foteliku.Jak widać, nie ma problemu z jazdą na rowerze miejskim z dzieckiem. 

Minusem typowej damki jest brak hamulców tarczowych i nieprzystosowanie do jazdy terenowej. Jeśli zamierzasz za wszelką cenę unikać jazdy w lekkim deszczu, np. wożąc dziecko do żłobka czy przedszkola, postaw na modele z tarczówkami, które będą skuteczne pomimo niepogody.

Dlaczego trekking to dobry rower dla mamy i dziecka?

Rower trekkingowy doskonale spisze się jako rower dla matki z dzieckiem czy dla taty z pociechą. Jest nieco lepiej przystosowany do jazdy w parku i pobliskim lasku niż modele miejskie. Opony zdobi mocniejszy bieżnik, a napęd pozwala dobierać przełożenia do większych górek oraz zjazdów. Konstrukcja może być też lepiej dostosowana do dźwigania obciążeń – w końcu zastosowaniem trekkingówek są długie podróże z sakwami pełnymi bagażu.

Dziecko w foteliku rowerowym uśmiecha się do mamy.Rowery trekkingowe czy e-trekkingi są idealne, aby wyjechać z dziećmi na okołomiejskie, nie zawsze asfaltowe ścieżki.

Łatwiej również upolować model turystyczny z hamulcami tarczowymi, które są bardziej niezawodne od szczękowych. To ważne przy przewożeniu nie tylko siebie, ale i dziecka. Podobnie jednak jak „holenderki”, tak rower trekkingowy powinien mieć fabryczny, a najlepiej scalony z ramą bagażnik, oświetlenie, błotniki czy nóżkę. Należy jednak nadmienić, że ten rodzaj roweru lepiej nadaje jako rower z tylnym siedziskiem dla dziecka, ponieważ często ma stery a-head. Montowane z tyłu foteliki mają jednak dużo zalet nad przednimi – ciężar jest lepiej rozłożony, a rowerzyście nic nie zasłania pola widzenia.

Podobną funkcję co trekkingi pełnią modele crossowe, jednak są pozbawione wyżej wymienionych akcesoriów, np. nie mają bagażnika. Rower crossowy stanowi dobrą propozycję, jeśli wolisz własnoręcznie dobrać i zamontować udogodnienia.

Rower MTB do wożenia dzieci w lekkim terenie

Również rowery MTB zapewnią solidne podparcie dla dwóch użytkowników – małego i dużego. Wystarczy rekreacyjny model górski, aby można było wygodnie przejechać np. przez piaski czy błoto. Niestety rower MTB z zamontowanym fabrycznie bagażnikiem to prawdziwa rzadkość, dlatego raczej trzeba będzie samodzielnie zadbać o akcesorium. Omawiana kwestia dotyczy również nóżki, a także błotników MTB czy oświetlenia rowerowego. Męskie górale raczej mają też wysoko poprowadzoną górską rurę ramy, a więc wsiadanie z dzieckiem może być kłopotliwe. Jeśli jednak planujesz jeździć ze szkrabem wyłącznie po okolicznym lasku, nie ma lepszego rozwiązania niż wyposażony w szerokie opony i terenowy osprzęt rower MTB.

Gravel z siedziskiem dla dziecka – czemu nie?

W wyżej opisanych rowerach kierownica przeważnie jest prosta – to dobrze, ponieważ w pozycji wyprostowanej lub lekko pochylonej łatwo ją złapać i korzystać z umieszczonych na niej manetek czy dźwigni. Rolą mocowanego w gravelu baranka jest umożliwienie zastosowania chwytu bardziej sportowego, a ten raczej nie jest potrzebny, gdy jedziesz rowerem wolno, bo uważasz na dziecko. Przeciwwskazanie do wyboru szutrowca jako modelu z fotelikiem stanowi także brak amortyzacji, a więc widelec – w droższych modelach karbonowy – jest narażony na większe uderzenie, podobnie jak niezbyt szerokie obręcze.

Mężczyzna zjeżdża z górki na rowerze MTB z dzieckiem siedzącym na przednim foteliku.Zjazd rowerem MTB z dzieckiem siedzącym z przodu roweru – ryzykownie? Pozostawmy to ocenie każdego rodzica. Jedno jest jednak pewne – frajda musi być ogromna!

Mimo wszystko na długich i prostych asfaltowych ścieżkach gravel świetnie się spisze. Wiele rowerów na szutry jest przystosowana do przewożenia dużej ilości bagażu w opcji tzw. bikepackingu, który – choć nie wymaga zastosowania bagażnika – pomoże transportować rzeczy przydatne na wycieczce.

E-bike do jazdy z dzieckiem, czyli: wsparcie się przyda

Wszystkie opisane wyżej rodzaje rowerów można wybrać także w opcji elektrycznej. Dlaczego silnik oraz akumulator to cenione udogodnienie w rowerze dla mamy i dziecka? Opisywane urządzenia ułatwią pokonywanie podjazdów, co czasem bywa ciężkie z dodatkowym pasażerem. Łatwo znaleźć e-bike z nóżką, bagażnikiem, błotnikami oraz oświetleniem, które zasilane jest prosto z baterii. Konstrukcję elektryków przystosowano do dużych obciążeń – musi być na tyle wytrzymała, że uniesie ciężki akumulator oraz silnik, dlatego fotelik z dzieckiem nie robi większej różnicy i ma solidne oparcie.