Tło

Odwiedź nasz salon we Wrocławiu. Dowiedz się więcej

Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Wpływ jazdy na rowerze na kondycję umysłową

Data aktualizacji: 03-10-2019

Rower to zdrowie. Człowiek, który regularnie korzysta z jednośladu, czuje się lepiej, jest zdrowszy i szczęśliwszy. Jazda na rowerze wpływa też na poprawę kondycji umysłowej. To fakty, które znajdują potwierdzenie w wynikach badań naukowych.

Jazda na rowerze a zdrowie

Niewiele jest rodzajów aktywności fizycznej, które równie dobrze oddziałują na organizm człowieka, co jazda na rowerze. Na co wpływa regularne pedałowanie? Z pewnością na poprawę kondycji i ogólną wydolność organizmu. Codzienna jazda na rowerze korzystnie działa na pracę serca i układ krążenia. Pozwala pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, wzmacnia kręgosłup i kości. Rozwija też mięśnie i wpływa na poprawę sylwetki. Godzina jazdy na rowerze w spokojnym tempie wystarczy, by spalić około 500 kalorii.

Lepsze zdrowie to tylko część pozytywnych stron jednośladów napędzanych siłą ludzkich mięśni. Jakie jeszcze są zalety jazdy na rowerze? Korzystanie z dwóch kółek ma zbawienny wpływ na kondycję umysłową. Chodzi nie tylko o lepsze samopoczucie. Efekty regularnego korzystania z tego środka transportu to także zwiększona sprawność mózgu oraz zmniejszenie ryzyka chorób neurologicznych i zaburzeń psychicznych.

Jazda na rowerze w towarzystwie rodziny lub przyjaciół to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu

Sport – lek dla mózgu

Każdy rodzaj aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Ruch jest bowiem czynnikiem pobudzającym umysł do aktywniejszej pracy, a także produkcji hormonów i komórek nerwowych. Terapię wysiłkową wykorzystuje się także do leczenia zaburzeń nastroju, takich jak depresja.

Co daje nam sport i jak wpływa na nasz umysł? W czasie wysiłku fizycznego w mózgu uruchamiane są neuroprzekaźniki, które łagodzą ból i niwelują poczucie dyskomfortu. Powstają duże ilości dopaminy, nazywanej „przekaźnikiem przyjemności” oraz serotoniny, odpowiadającej za dobre samopoczucie. Po skończonym wysiłku organizm uwalnia endorfiny, znane jako „hormony szczęścia”, dzięki którym odczuwamy radość i zadowolenie. Uwaga – to może uzależniać!

A co jeśli czujemy się świetnie nawet bez uprawiania sportu? Wciąż powinniśmy myśleć o aktywności fizycznej w kontekście poprawy kondycji umysłowej. To ważne zwłaszcza w przypadku osób, które przekroczyły 30. rok życia. W tym wieku człowiek zaczyna systematycznie tracić tkankę nerwową. Efekt ten potęgują używki, takie jak alkohol. Trening rowerowy sprawi, że połączenia nerwowe w mózgu staną się mocniejsze, co wzmocni pamięć i sprawność przetwarzania informacji.

Oderwij się od problemów, czyli kojące efekty jazdy na rowerze

Jakie jeszcze są plusy jazdy na rowerze? Przejażdżka na dwóch kółkach pozwala oderwać się od codziennych problemów i nużących obowiązków. Dzięki niej nabieramy dystansu do ważnych spraw i łatwiej zbieramy myśli. Nasz umysł odpoczywa i redukuje stres. Potrafimy wtedy lepiej ocenić sytuację, nabrać sił do dalszych działań i podejmować trafne decyzje.

Rower to również świetne hobby i doskonały sposób na życie. Jak każde fascynującej zajęcie, nakręca do działania, pozwala cieszyć się z sukcesów i daje siłę do podejmowania kolejnych wyzwań. Zapewnia też wiele emocji.

Jazda na rowerze zachęca do innych aktywności

Na co wpływa jazda na rowerze? Co mówią badania naukowe?

Plusy jazdy na rowerze dostrzegają też naukowcy. Wiele eksperymentów z udziałem rowerzystów udowodniło, że regularne pedałowanie stymuluje mózg i poprawia jego pracę.

Nad tym, co daje jazda na rowerze, zastanawiali się uczeni z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii. Ich badania udowodniły, że regularne korzystanie z jednośladu pozytywnie wpływa na funkcjonowanie tzw. istoty białej w mózgu, która odpowiada za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Regularne pedałowanie przyspiesza więc przekazywanie informacji między neuronami, a w konsekwencji zwiększa umiejętność uczenia się oraz koncentracji.

Zalety roweru i korzyści jazdy na rowerze badali też naukowcy z Tajwanu. Ich eksperyment udowodnił, że regularna jazda jednośladem podnosi poziom białka BDNF w mózgu. Chodzi o wydzielaną przez neurony substancję, która spowalnia procesy starzenia oraz zmniejsza problemy związane z chorobami neurologicznymi. Wysoki poziom BDNF wpływa na poprawę nastroju, pamięci oraz tzw. inteligencji kognitywnej, czyli umiejętności podejmowania decyzji w sytuacjach niepewnych i nieprzewidywanych. Ogranicza też ryzyko depresji oraz zaburzeń lękowych.

Jazda rowerem, podobnie jak każdy rodzaj ćwiczeń aerobowych, stymuluje też hipokamp – element układu limbicznego odpowiedzialny za pamięć. Potwierdziły to badania naukowców z Illinois (USA). Uczeni wykazali, że pół roku codziennej jazdy na rowerze powoduje zwiększenie hipokampu o 2 procent oraz wzrost zdolności zapamiętywania aż o 15-20 procent. Według naukowców ten okres wystarczył, by odmłodzić mózg o 2 lata.

Podczas jazdy na rowerze obcujemy z przyrodą

Jak jeździć na rowerze?

Jak zmaksymalizować korzyści z jazdy rowerem? Ile jeździć na rowerze, by w krótkim czasie osiągnąć wyraźne efekty?

Warto pamiętać, by w aktywności fizycznej zachować umiar. Szybka jazda na rowerze przez dłuższy czas nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli podczas przejażdżki z trudem łapiesz oddech lub odczuwasz ból – zmniejsz tempo lub zrób przerwę. Chodzi o to, by uniknąć nadmiernego przemęczenia oraz dać organizmowi szansę na regenerację. Pozwoli to uniknąć senności i apatii, które mogą pojawić się, gdy trenujemy zbyt ostro.

Ważne, by:

  • trening nie był zbyt intensywny (do 80-85 procent tętna maksymalnego),
  • trwał dość długo (co najmniej 30 minut),
  • odbywał się regularnie (co najmniej kilka razy w tygodniu).

Ważne, by podczas rowerowego treningu zachować umiar

Doskonały czas na jazdę rowerem to wczesny ranek. Taka przejażdżka pozwala nabrać energii na cały dzień. Kontakt z porannym światłem reguluje zegar biologiczny i pomaga pozbyć się stresu. Sprawia też, że szybciej zasypiamy wieczorem oraz nasz sen jest głębszy.

Do dobroczynnych dla kondycji umysłowej właściwości jazdy na rowerze warto dołożyć jeszcze te związane z obcowaniem z przyrodą. To, że kontakt z naturą ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę, udowodniło wiele badań naukowych. Dlatego na wycieczkę jednośladem warto wybrać się poza miasto. Najlepiej w towarzystwie przyjaciół lub rodziny.

Warto pamiętać, że najkorzystniejsza jest codzienna jazda na rowerze. Efekty takiej aktywności przyjdą bardzo szybko.

Przeczytaj na blogu CentrumRowerowe.pl: Jazda na rowerze – efekty i korzyści