Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

5 najsłynniejszych tras rowerowych w Europie

Data aktualizacji: 29-04-2020

Wyprawy rowerowe to dla wielu okazja, by zwiedzić i zobaczyć nowe miejsca na mapie. Europejska Federacja Rowerzystów (ECF) wyznaczyła sieć tras rowerowych, które przecinają Stary Kontynent, stwarzając możliwość odkrycia najpiękniejszych zakątków.

Rowerzysta jadący drogą po równinachWyruszając rowerem po Europie, poznaj 5 najsłynniejszych tras rowerowych.

Podróżujesz po Polsce i znasz już każdy jej zakątek? Może to najwyższy czas, by wyruszyć rowerem po Europie? Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerem również mamy świetną propozycję. Specjalnie dla Was wybraliśmy 5 najsłynniejszych tras rowerowych po Starym Kontynencie. Bardzo dobrze przygotowane szlaki z przepiękną, zapierającą dech w piersiach scenerią, zachwycą absolutnie każdego miłośnika dwóch kółek.

Nie ma znaczenia, czy jesteś zaawansowanym rowerzystą, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę. Europa ma do zaoferowania trasy rowerowe o zróżnicowanym poziomie trudności. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpiękniejsze szlaki rowerowe w Europie

Pokonaj Bornholm rowerem!

Bornholm to duńska wyspa położona w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Niesamowicie gęsta sieć oferuje aż 26 szlaków rowerowych o łącznej długości 230 kilometrów! Warto zwrócić uwagę, że sama linia brzegowa wyspy to niespełna 158 kilometrów. Nie bez powodu mówi się, że Bornholm to wyspa rowerzystów. Miejsce zachwyci swoim urokiem absolutnie każdego, bez względu na wiek, kondycję czy stopień zaawansowania.

Droga na BornholmBornholm to wyspa rowerzystów, łączna długość szlaków rowerowych wynosi 230 km.

Wyprawy rowerowe są tu niezwykle przyjemne, a to za sprawą pokrycia wszystkich tras asfaltem. Poprowadzone zostały z dala od poruszających się w zgiełku samochodów. To sprawia, że rowerowe wyprawy będą jeszcze bardziej komfortowe dla rowerzystów. Na południu wyspy znajdują się szlaki dla początkujących. Napotkasz tutaj na przepiękne szerokie plaże ze złotym piaskiem i lazurową wodą. Czy nie brzmi to zachęcająco?

Północny kraniec duńskiej wyspy to niewątpliwie gratka dla zaawansowanych kolarzy. Na wszystkich czekają między innymi kolorowe pola wrzosów, od których nie sposób oderwać wzroku; czy majestatyczne skalne klify, które wpadają wprost do Morza Bałtyckiego to widok zapierający dech w piersiach.

Rowerem na Bornholm – jak dostać się na wyspę?

Regularnie kursującym promem na trasach:

 • Świnoujście-Rønne
 • Świnoujście-Rønne przez Ystad w Szwecji
 • Kołobrzeg-Nexø
 • z niemieckiej miejscowości Sassnitz do Rønne

Jeśli do Danii przylecisz samolotem, na Bornholm najszybciej dostaniesz się promem wypływającym z Køge.

Rowerem wokół Balatonu

Planując wycieczki rowerowe po Europie nie można nie wspomnieć o Balatonie. To największy i najbardziej znany kurort wakacyjny na Węgrzech. Malownicza trasa poprowadzona jest wokół tzw. „Morza węgierskiego”, największego naturalnego słodkowodnego jeziora w Europie Środkowej. Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę rowerem wokół Balatonu? Niewątpliwie zachęcą nas malownicze wzgórza, łąki lasy czy wąwozy. To idealne miejsce zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, ale też dzieci czy seniorów.

Widok na BalatoniePodróżując rowerem wokół Balatonu napotkasz na malownicze widoki.

Sam szlak nie wymaga od nas przygotowania kondycyjnego. Droga jest płaska. Od północnej i wschodniej strony napotkać można na zaledwie kilka niewielkich podjazdów. Południowy brzeg Balatonu to piękne plaże i niesamowite panoramy. Idealne miejsce, by podziwiać zachodzące słońce. Cała trasa rowerowa dookoła jeziora jest oznakowana i doskonale przygotowana pod kątem zwiedzających rowerzystów.

Na szlaku, przemierzając Balaton rowerem znajduje się mnóstwo zabytków oraz rodzinnych atrakcji. Zobaczyć możesz m.in.:

 • Zamek Bory’ego w Szekesfehervar
 • Malownicze miasto Veszprem
 • Pola lawendy w Tihany
 • Zamek Szigliget
 • Park wodny w Zalaegerszegu

Warto zaplanować noclegi, by rozłożyć całą trasę rowerową na krótsze odcinki, wtedy całość licząca ponad 200 kilometrów, nie wyda nam się trudna do pokonania. Aby, wyruszyć rowerem wokół Balatonu musimy dostać się do położonego 98 kilometrów od Budapesztu – Siófok. To węgierskie miasto umiejscowione na południowym brzegu jeziora. Z dworca kolejowego Budapest Déli szybko i wygodnie dotrzesz w niecałe dwie godziny na miejsce.

Rowerem wzdłuż Dunaju

Wyruszając rowerem po Europie nie mogliśmy nie wspomnieć o trasie Pasawa-Wiedeń to tak zwana Naddunajska Droga Rowerowa, która poprowadzi rowerzystów wzdłuż Dunaju. To druga pod względem długości rzeka Europy. Szlak ma swój początek ma u samego źródła rzeki w górach Schwarzwald. Z kolei jego koniec ma miejsce nad Morzem Czarnym. Trasa przebiega przez kilka europejskich krajów - Austrię, Niemcy, Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Bułgarię, Rumunię, Mołdawię i Ukrainę.

Naddunajska Droga RowerowaNaddunajska Droga Rowerowa przebiega przez kilka europejskich krajów.

Trasa rowerowa wzdłuż Dunaju to dystans 300 kilometrów. W zależności od naszej kondycji i poziomu zaawansowania możemy dowolnie zaplanować dokładny czas trwania naszej wyprawy. Zazwyczaj pokonanie trasy rowerem wzdłuż Dunaju zajmuje około tygodnia. Ze względu na bardzo długi dystans wielu rowerzystów decyduje się na przejechanie najbardziej malowniczego odcinka, od Pasawy znajdującej się na niemiecko-austriackiej granicy aż do Wiednia.

Podążając rowerem wzdłuż Dunaju trasa w większej części jest płaska, pojawić mogą się jednak łagodne zjazdy w dół. Trasa rowerowa wzdłuż Dunaju wiedzie specjalnie wyznaczonymi i bardzo dobrze oznakowanymi ścieżkami lub mało uczęszczanymi drogami. Dzięki temu rowerzyści mogą podziwiać dynamicznie zmieniające się krajobrazy. Lasy, malownicze miasteczka, wykute w skałach zamki, klasztory czy dworki – o to co czeka na wszystkich podróżujących rowerem po Europie. 

Trasa Pasawa-Wiedeń to idealny wybór dla początkujących rowerzystów czy rodzin z dziećmi. Tutaj czekać będą na Was nie lada atrakcję:

 • Zamek Greinburg
 • Miasta: Pasawa, Linz, Wiedeń
 • Winnice w dolinie Wachau
 • Klasztor trapistów w Engelhartszell
 • Opactwo benedyktyńskie w Melk

Piekielna szosa, czyli Passo dello Stelvio

W zestawieniu 5 najsłynniejszych tras rowerowych po Europie nie mogło zabraknąć Passo dello Stelvio. Przełęcz znajdująca się we włoskich Alpach Wschodnich określana jest mianem piekielnej szosy. Droga umiejscowiona jest na wysokości 2758 n.p.m.. Na odważnych śmiałków czekają 24 kilometry podjazdów z niemal 50 zakrętami. Rowerzyści, aby wjechać na szczyt muszą pokonać 1808 metrów przewyższenia przy średnim nachyleniu 7,4%. Alpejska przełęcz Passo dello Stelvio to gratka wyłącznie dla profesjonalistów i zaawansowanych amatorów. Do pokonania morderczej trasy potrzebna jest bardzo dobra kondycja. Niemniej jednak widok rozpościerający się ze szczytu zapiera dech w piersiach.

Przełęcz Passo dello Stelvio określana jest mianem piekielnej szosy.Przełęcz Passo dello Stelvio określana jest mianem piekielnej szosy.

Do Passo dello Stelvio dotrzesz podróżując samolotem z Polski do Medialanu-Bergamo lub Mediolanu-Malpensa. Oddalonych odpowiednio o 188 i 240 kilometrów. Na początek szlaku najszybciej i najłatwiej trafisz wynajętym samochodem.

Green Velo – najpiękniejsza rowerowa trasa Polski

Dla tych z Was, którzy dopiero rozpoczynają wyprawy rowerowe mamy świetną propozycję bez konieczności wyjeżdżania poza granicę Polski. Wschodni Szlak Rowerowy to unikatowy projekt w skali całego kraju. Aż 2071 kilometrów, prowadzących przez 5 województw (warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie) oraz 5 parków narodowych. Niemal 580 kilometrów stanowią odcinki, które prowadzą rowerzystów przez tereny leśne. Green Velo to najdłuższa trasa rowerowa w naszym kraju. Idealna zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. Świetna propozycja dla rodzin z dziećmi, a także dla seniorów.

Rower oparty na drodze polnejGreen Velo to najdłuższa trasa rowerowa w naszym kraju.

Wschodni Szlak Rowerowy ma do zaoferowania ponad 400 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, w których można nie tylko odpocząć podczas podróży, ale i dobrze zjeść. Trasa przebiega w większości przez publiczne drogi asfaltowe, niemniej jednak o niskim natężeniu ruchu drogowego. Rowerowe wyprawy można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu. Być może napotkane po drodze liczne zabytki Podkarpacia, czy Góry Świętokrzyskie zainspirują Cię do dalszego zwiedzania uroków wschodniej części Polski.

Zatem wybierz to miejsce, które najbardziej Cię fascynuje i już teraz zaplanuj trasę rowerową!