Program
lojalnościowy

4,9/5 Nasza ocena
na Opineo

Punkty odbioru rowerów

Dostawa gratis w 24h

Jak dobrać koła rowerowe do wzrostu?

Data aktualizacji: 30-10-2023

Dobór odpowiedniej wielkości kół rowerowych do wzrostu ma kluczowy wpływ na komfort i parametry jazdy. Tylko dopasowany w sposób właściwy model pozwala czerpać prawdziwą przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów. Co wybrać, aby nie żałować?

rowerzysta o zachodzie słońcaTylko rower o odpowiednim rozmiarze zapewnia oczekiwany komfort podczas jazdy.

Parametry, na jakie należy zwrócić uwagę, wybierając nowy rower

Wybór nowego roweru jest dla wielu osób inwestycją na lata. Najlepiej przed zakupem zastanowić się, jakie są nasze potrzeby i zamierzenia. Pojazd powinien być dopasowany przede wszystkim do rodzaju nawierzchni, po jakiej najczęściej będziemy się poruszać. Wtedy zagwarantuje prawdziwą przyjemność z podróżowania.

W tym kontekście warto podkreślić, że rozmiary kół różnią się w zależności od rodzaju roweru (inne doskonale sprawdzają się w MTB, inne w gravelu). największe pole do popisu mamy przy wyborze rowerku dziecięcego albo młodzieżowego, bo tam jest największa korelacja między rozmiarem kół rowerowych a wzrostem. Nieco inaczej wygląda to w przypadku rowerów dla dorosłych, w tym przeznaczonych dla amatorów konkretnych dyscyplin. Przeczytasz o tym w dalszej części tekstu. Warto jednak pamiętać o tym, że prawidłowo dobrane obręcze mają wpływ nie tylko na wygodę, ale także osiągi. Kolarze ze sportowym zacięciem, którzy podchodzą w sposób profesjonalny do swojej pasji, powinni zwrócić uwagę także na szerokość i wysokość obręczy. Problem ten omawiamy w artykule: Jak dobrać koła rowerowe?

Należy mieć na uwadze, że zagadnienie rozmiar roweru a wzrost dotyczy także wielkości ramy. To, jak wybrać rozmiar ramy, jest równie ważne, co rodzaj pojazdu i wielkość kół. W tym przypadku mała rama z 29" kołami będzie lepiej pasować niższemu rowerzyście niż za duża rama z 27,5", W ogólnym rozrachunku dobór ramy jest dużo bardziej istotny niż wielkość kół, a u każdego producenta rozmiarówka wypada nieco inaczej. Więcej informacji na temat tego, jak dobrać rozmiar w najpopularniejszych markach:

Rozmiar kół rowerowych a wzrost osoby dorosłej

Jednym z najczęściej wyszukiwanych w Google zapytań dotyczących omawianego tematu jest: Rower 26 cali. Na jaki wzrost? Spowodowane jest to tym, że modele wyposażone w koła o tej wielkości stanowią jednocześnie propozycję dla młodzieży, jak i niskich dorosłych. Najczęściej będą się sprawdzały u osób mierzących od 148 do 162 cm, czego przykładem jest rower miejski Unity Mosca. Estetyczne wykończenie roweru zadowoli zarówno nastolatki, jak i kobiety poszukujące komfortu.

W tym kontekście musimy jednak podkreślić, że coraz częściej producenci odchodzą od najmniejszych rozmiarów kół, szczególnie w przypadku MTB, na rzecz bardziej uniwersalnych – o wielkościach 27,5, 28 i 29 cali. Sprawia to, że wybór jest znacznie uproszczony, a znalezienie idealnego modelu dużo łatwiejsze.

Nie możemy jednak powiedzieć, że to jedyna możliwość. Wyjątek stanowią m.in. rowery dedykowane do kolarstwa grawitacyjnego, np. BMX-y, opierające się zwykle na 20-calowych obręczach lub klasyczne składaki, jak Romet Wigry Eco. Powstają także konstrukcje znacznie większe. Takie customizowane projekty dedykowane są przede wszystkim dla naprawdę wysokich kolarzy, których wzrost przekracza 190 cm. Innymi słowy, niemal każda osoba, znajdzie dla siebie odpowiedni model.

Rozmiar koła rowerowego – tabela

W poniższej tabelce zestawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące rozmiarów (w tym wysokości koła) z podziałem na konkretne rodzaje rowerów. Dzięki temu z łatwością określisz np. ile wynosi rozmiar koła 28 cali w mm. W dalszej części tekstu znajdziesz wskazówki i informacje dotyczące tego, w jaki sposób dopasować wielkość do indywidualnych potrzeb.

typ roweruwysokość koła w calachwysokość koła w centymetrachśrednica obręczy w milimetrach
MTB26"67 cm559 mm
27,5"69,5 cm584  mm
29"73 cm622 mm
SZOSA28"70,5 cm584 mm
GRAVEL27,5" (650b)69,5 cm622 mm
28" (700c)70,5 cm584 mm
28" (700c)70,5 cm622 mm
TREKKINGOWY28"70,5 cm584 mm
MIEJSKI26"67 cm559 mm
28"70,5 cm584 mm
CROSSOWY28"70,5 cm584 mm
29"73 cm622 mm

Sprawdź także: Jak dobrać i jak czytać rozmiar opon rowerowych?

Wybór odpowiedniej wielkości kół rowerowych jest w przypadku mocno uproszczony i wymaga znacznie mniej zaangażowania i wiedzy niż w przypadku dobierania ramy. Przyjmuje się, że obręcze:

  • 26-calowe są odpowiednie dla osób od ok. 140 do 165 cm wzrostu,
  • 27,5-calowe dla osób o wzroście ok. 165-175 cm,
  • 27,5-29-calowe dla osób o wzroście ponad 175 cm.

Gdy dodatkowo uwzględnimy to, że wielkość kół zależy od rodzaju roweru, podjęcie ostatecznej decyzji nie będzie skomplikowane. Wyższe osoby powinny zdecydować się na większe koła, niższe na mniejsze. Takie rady dotyczą oczywiście jazdy rekreacyjnej. Nawet niski kolarz ścigający się w MTB cross-country w 99% przypadków sięgnie po 29-era.

koło roweroweRozmiar koła dobierany jest do rodzaju roweru i wzrostu kolarza.

Wymiary koła rowerowego do szosy

Kolarstwo szosowe to nie tylko najstarsza dyscyplina kolarska, ale także najbardziej tradycyjna. Jednym z elementów, który od wielu lat nie był zmieniany, jest ustandaryzowany rozmiar kół rowerowych. Oznacza to, że każdy zawodnik zobligowany został do jazdy na obręczach o tej samej wielkości – wynoszącej 28”. Producenci trzymają się tej wartości także w przypadku modeli dedykowanych dla amatorów. Jedyną różnicą między poszczególnymi modelami będzie zmienna szerokość opony szosowej, wynosząca obecnie od 25 do nawet 32 mm. Nie ma ona jednak wpływu na wielkość obręczy.

Koła w rozmiarze 28” montuje się także w rowerach juniorskich. Właśnie dlatego w przypadku kolarzówek podstawowym kryterium wyboru rozmiaru roweru pozostaje wielkość ramy. Duży wybór dostępnych wielkości sprawia, że możemy dobrać idealny model dla siebie. Osoby jeżdżące rekreacyjnie najczęściej korzystają z pomocy kalkulatora rozmiaru, natomiast sportowcy zwykle decydują się na skorzystanie z usług bikefittera.

Rozmiary kół rowerowych w MTB

Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku rowerów górskich. Tutaj zmiany zachodzą bardzo dynamicznie, a nowe trendy są chętnie wybierane przez użytkowników. Jeszcze paręnaście lat temu standardowym rozmiarem było 26 cali. Obecnie stanowi on jedynie dodatek do podstawowej oferty, w której konkurują ze sobą modele o wielkości 27,5 oraz 29-calach.

Wiele osób zastanawia się: rower 26 cali, na jaki wzrost będzie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ rozmiar koła jest ściśle skorelowany z rozmiarem ramy. Dobrym przykładem będzie Kross Lea 2.0 26”. Model ten występuje w wersjach z ramą o wielkości 13 i 15 cali. Pierwszy wariant sprawdzi się dziewczynkom i kobietom o wzroście w przedziale 137-147 cm, drugi natomiast 147-157 cm.

W tym przypadku 27,5 cala uznawanych jest za złoty środek. To obręcz, która będzie właściwa dla kolarzy średniego wzrostu. Stanowi kompromis między dwoma wcześniej omawianymi wielkościami, gwarantując balans między niską masą i zwinnością a przyczepnością, co zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy w terenie. Na jaki wzrost koła 29 cali będą odpowiednie? Od 175 cm wzwyż.

Jednym z najnowszych trendów w rowerach MTB jest montaż kół o dwóch różnych wielkościach. Najczęściej z przodu montuje się 29 cali, z tyłu 27,5 cala. W tym przypadku ponad dopasowanie rozmiaru kół rowerowych do wzrostu przekłada się zachowanie obręczy w terenie. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w kolarstwie zjazdowym, gdzie gwarantuje lepszą przyczepność i stabilność.


rowerzyści przejeżdżający przez ulicęDobrze dobrana wielkość kół ułatwia jazdę.


Jaki rozmiar koła rowerowego do rekreacji?

W omawianym kontekście najłatwiej będzie uznać za rowery dedykowane do rekreacji wszystkie modele, które cechują się dużą uniwersalnością zastosowania, czyli nie tylko rowery miejskie, trekkingowe i crossowe, ale także gravele.

Najprostszy wybór czeka osoby, które poszukują modelu trekkingowego. W tym przypadku mamy do czynienia z ustandaryzowanym rozmiarem koła, wynoszącym 28 cali. Kluczowa podczas wyboru jest zatem wielkość ramy.

Rowery miejskie najczęściej występują w rozmiarze 28 cali, czyli tak, jak typowe holendry, jednak dostępne są również wersje 26-calowe, dedykowane niższym użytkownikom. Crossowe z kolei mają pozwolić na relatywnie szybkie i wygodne przemieszczanie się z punktu A do punktu B, dlatego często są w wersjach nie tylko z kołami 28-calowymi, ale także 29. Większe świetnie sprawdzą się wyższym osobom, które chcą rozwijać satysfakcjonujące prędkości.

Interesującą kwestią są obręcze do graveli. Wyróżnia je nie tylko szeroki wybór rozmiarów, ale także odmienna nomenklatura. Bardzo często stosuje się skalę bazującą nie na calach, a oznaczenia francuskie, czyli 27,5 cala to 650b, a 28 i 29 cali to 700 c. Różnica w wysokości koła jest znacząca. Kolejno wynosi 69,5 cm, 70,5 cm i 73 cm, dzięki czemu mamy możliwość precyzyjnego dopasowania roweru. Gravel to przecież rower, który w zależności od geometrii może sprawdzać się zarówno do jazdy turystycznej, jak i sportowej o wyczynowym charakterze. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę wielu producentów, oferując swoje modele w wielu rozmiarach. Problem idealnie obrazuje Rondo Rutt AL1, który możemy precyzyjnie dopasować do naszej postury oraz stylu jazdy. Umożliwiają to dostępne dwa rozmiary kół oraz cztery rozmiary ram.


dzieci na rowerkachW przypadku rowerów dziecięcych rozmiar kół to najważniejszy parametr wyboru.


Dziecięce rozmiary kół rowerowych – tabela

O ile w przypadku modeli dla dorosłych bierze się pod uwagę trzy główne parametry: typ roweru oraz rozmiary obręczy i ramy, o tyle w przypadku jednośladów dziecięcych sytuacja jest pozornie prostsza. Maluchy, które dopiero uczą się jeździć, korzystają raczej z podobnych do siebie konstrukcji, które różnią się głównie komponentami, z jakich zostały wykonane. Liczy się waga modelu, jakość osprzętu i design. Dobór roweru dla dziecka to nie lada wyzwanie, a pytania typu: „koła 20 cali – na jaki wzrost?” pojawiają się bardzo często na forach parentingowych. Jednym z największych wyzwań jest znalezienie takiego modelu odpowiedniego dla dynamicznie zmieniającego się użytkownika. Przecież głównym celem osoby poszukującej jednośladu jest zagwarantowanie komfortu maluchowi, co zachęci go do podejmowania aktywności fizycznej. Jednocześnie dobrze, aby model służył przez więcej niż jeden sezon, co przyniesie nie tylko oszczędności, ale także pozwoli młodemu kolarzowi doskonalić umiejętności na pojeździe, który zna.

Rozmiar kół do wzrostu – tabela z orientacyjnym podziałem wiekowym*

rozmiar kółwzrost dzieckaorientacyjny wiek
12"80-108 cm2-4 lata
14"95-110 cm3-5 lat
16"100-122 cm4-6 lat
18"111-130 cm5-8 lat
20"120-138 cm2-8 lat
24"135-155 cm6-9 lat

*Wybierając nowy model roweru dla dziecka pamiętaj o tym, że podane dane są jedynie orientacyjne. Nie ma ujednoliconej tabeli, która będzie obowiązywała wszystkich producentów. Z tego powodu najczęściej marki samodzielnie rekomendują określony model rowerka dla dzieci w wyszczególnionym przez siebie przedziale wiekowym.